HUMENNÉ/PREŠOV. Župa predá budovu bývalej humenskej osvety. Do verejnej súťaže sa prihlásil jediný záujemca. Ponúkol len polovicu sumy stanovenej znalcom.
Vihorlatské osvetové stredisko (VOS) sa v polovici vlaňajška zlúčilo s Vihorlatským múzeom.
Prešovský samosprávny kraj ponúkol budovu, v ktorej sídlilo a humenská verejnosť ju pozná ako červený dom, na predaj už dvakrát.
Až trikrát
Verejnú odchodnú súťaž na predaj prebytočného majetku vyhlásil kraj vo februári a v marci tohto roka.
Keďže sa nik neprihlásil, krajskí poslanci súhlasili s tým, že v tretej súťaži pochodí ten, kto dá najvyššiu sumu.
Na zasadnutí krajského zastupiteľstva minulý utorok rozhodli, že budovu predajú spoločnosti Neurológia II so sídlom v Starej Ľubovni.
Jediný uchádzač ponúkol 180 000 eur a deklaroval záujem prevádzkovať v budove zdravotnícke zariadenie. Cenu nehnuteľnosti vrátane pozemkov stanovil znalec na 385-tisíc eur.

Hopta: Cena je prinízka
Župnému poslancovi Ivanovi Hoptovi (Úsvit) sa kúpna cena zdá prinízka a predaj pokladá za nezodpovedné nakladanie s majetkom kraja.
„Cena je veľmi nízka, približne 50 percent z ceny, ktorú určil súdny znalec,“ hovorí.
„Len samotný pozemok, ktorý má viac ako 5-tisíc štvorcových metrov by mal byť podľa cenovej mapy mesta predaný po 50 eur za štvorcový meter. Trhová cena je oveľa vyššia. Meter štvorcový vyšiel za 15 eur. Navyše zariadenie je blízko pešej zóny,“ vyratúva.
Predať ju je efektívnejšie
Kraj sa s myšlienkou predať budovu stotožňuje a podčiarkuje doterajší nezáujem o ňu.
„Keďže samosprávny kraj nedokáže budovu, ktorá je energeticky vysoko náročná a potrebuje komplexnú rekonštrukciu, využiť, považujeme za efektívnejšie predať ju, aby nechátrala,“ reaguje hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
„Keby sme budovu uzatvorili a nevyužívali, postupne by chátrala a strácala na hodnote a potom by sa nám predávala ešte ťažšie,“ dodáva.
Čo v budove bude
Poslanec Hopta pochybuje o tom, že v budove vznikne zdravotnícke zariadenie tak, ako uchádzač deklaroval.
Fitzeková zdôraznila, že pre predávajúceho neexistujú legislatívne páky ako obmedziť nového majiteľa pri využívaní jeho vlastného majetku
„Väčšie možnosti v tomto smere má mesto, ktoré bude vydávať povolenia na prevádzku,“ uviedla.
Hopta je presvedčený o tom, že mesto Humenné sa o ponúkaný majetok malo zaujímať a kúpa účelového kultúrneho zariadenia za takú nízku cenu by bola preň výhodná.
„Na predchádzajúcom rokovaní zastupiteľstva som upozorňoval, že by bolo vhodné kúpiť túto budovu. V meste pracuje dostatok krúžkov, združení, súborov a zoskupení, ktoré by sa v týchto priestoroch mohli schádzať – od detí až po seniorov,“ dodáva.
Investície do vlastného majetku
Vedenie mesta hovorí, že na účely kultúrno-spoločenského vyžitia obyvateľov mesta primárne slúži budova Mestského kultúrneho strediska, ktorá je majetkom mesta.
„Do tohto objektu už radnica investovala financie hlavne v rámci rekonštrukcie divadelnej sály a kinosály,“ zdôrazňuje Michaela Dochánová z tlačového referátu mestského úradu.
Okrem toho má podľa jej slov mesto vo vlastníctve aj niekoľko ďalších voľných neobsadených priestorov a budov, ktoré sú v štádiu rekonštrukcií a sú na ne vynaložené nemalé finančné prostriedky.
„V záujme humenskej radnice je preto dôležité investovať financie hlavne do vlastného majetku, ktorý sa takýmto spôsobom zveľaďuje a môže slúžiť verejnosti,“ uzatvára.
Aj tri mesiace
Proces prevodu majetku na nového majiteľa môže podľa hovorkyne Fitzekovej trvať dva až tri mesiace.
„Keď predseda PSK podpíše uznesenie, vyzveme záujemcu na podpis zmluvy, ktorú bude musieť opäť podpísať predseda samosprávneho kraja. Potom dáme návrh na vklad do katastra nehnuteľností a po zapísaní vyzveme správcu majetku, Vihorlatské múzeum, aby odovzdalo kľúče novému majiteľovi,“ spresnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín