Birov vyhral veteránsky turnaj vo Vranove

Finále kategórie od 50 do 59 rokov. I. Birov v ňom zdolal A. Pavlottyho 3:2.
Finále kategórie od 50 do 59 rokov. I. Birov v ňom zdolal A. Pavlottyho 3:2. (Autor: JM)
Ján Meričko|25. aug 2016 o 00:00

Východoslovenský veterán tour v stolnom tenise je pred finále.

HUMENNÉ. Východoslovenská veterán tour v stolnom tenise má za sebou šiesty turnaj vo Vranove nad Topľou, na ktorom sa definitívne rozhodlo o šestnástke finalistov v každej z troch vekových kategórií. O body pri Topli bojovalo 75 stolných tenistov.

Horný Zemplín sa pochlapil

Veľmi dobré postavenie v tabuľkách pred záverečným turnajom napovedalo, že stolní tenisti horného Zemplína môžu mať rovnako ako vlani výrazné zastúpenie na finálovom turnaji v Kamenici n/C koncom augusta. Priamo sa ich doň prebojoval až tucet. V najmladšej kategórii k Ciroche pocestuje z vedúcej pozície Humenčan M. Begala a z 2. miesta Sninčan I. Malinič. T. Butko z Kamenice n/C vynechala až dva turnaje, ale do finále postúpila bez problémov z 11. pozície. Práve táto trojica môže zviesť rozhodujúce súboje o celkové prvenstvo v 8. ročníku VVT. Vážnymi súpermi im zrejme budú Vranovčan J. Baran, J. Gombík zo Š. Michalian a Ukrajinci A. Tuckanyuk a V. Hej.

V strednej vekovej skupine hrala počas leta prím naša trojica I. Birov (Kamenica n/C), A. Pavlotty (Humenné) a D. Gajdoš (Udavské). V celkovom hodnotení pred finále zaujali všetky tri vedúce posty. Na 6. mieste sa umiestnil J. Topoľančin z Hažína n/C. Škoda, že ambiciózny Hrabovčan L. Zubek hral iba na jedinom turnaji vo Vranove n/T.

Medzi 60-ročnými a staršími sa celkovo najlepšie umiestnil Š. Šram z Kamenice n/C na 6. pozícii. On a jeho kluboví spoluhráči J. Sojčák a Š. Nitkulinec absolvovali všetky turnaje, čo im zabezpečilo účasť vo finálovej 16-ke. K. Krokker z Humenného a J. Dzubák zo Z. Hámrov hrali päť turnajov a aj oni sa prebojovali do finálového turnaja.

Kategória 35 až 49-roční

Svoje skupiny vo Vranove n/T bez problémov vyhrali I. Malinič, M. Begala a aj T. Butko. I. Malinič potom prehral vo vyrovnanom zápase s Ukrajincom V. Hejom 2:3, T. Butko zdolala ďalšieho Užhorodčana Š. Feketeho 3:0, ale nešťastným záverom prehrala s J. Gombíkom (Š. Michaľany) 2:3. M. Begala porazil M. Antoša (Brusnica) 3:0, ale o postup do finále nestačil na J. Gombíka 1:3.

Finále: J. Gombík – V. Hej 3:2, o 3. miesto: M. Begala – A. Tuckanyuk 3:2, o 5. miesto: T. Butko – J. Bendzák (Poproč) 3:1.
Konečné redukované poradie: 1. M. Begala 2 990 bodov; 2. I. Malinič 2 980 b; 3. J. Baran (Vranov n/T) 2 860 b; ... 11. T. Butko 2 340 b.
Iba dvaja hráči (M. Begala a I. Malinič) sa zúčastnili všetkých šiestich turnajov, čo znamená, že sa im redukovali celkové body. Odpočítal sa im najhorší výsledok, ale pripočítaných im bolo 200 bodov za účasť. Medzi 16-ku sa prebojovali aj dvaja stolní tenisti iba so štyrmi účasťami na turnajoch. T. Butko skončila jedenásta a Poliak T. Žiobro nazbieral 2 180 bodov a patrí mu 14. miesto. Celkovo bolo v tejto vekovej kategórii klasifikovaných 57 stolných tenistov.

Kategória 50 až 59-roční

Prvýkrát sa na veteránskom turnaji zúčastnil hráč Hrabovca n/L L. Zubek a hneď bol úspešný. Vyhral svoju skupinu a umiestnil sa celkovo ako štvrtý. Okrem neho svoje skupiny vyhrali bez straty bodu I. Birov, A. Pavlotty a D. Gajdoš.

D. Gajdoš potom prehral po veľkom boji s F. Bohunčákom (Sp. Štvrtok) 2:3 a celkovo skončil deviaty, L. Zubek zdolal Š. Krafčíka (Jakubany) a M. Drozdu (Prešov) po 3:0 a v boji o postup do finále prehral s A. Pavlottym tesne 2:3. A. Pavlotty v štvrťfinále vyhral nad A. Hajdukom (Vranov n/T) 3:0. I. Birov prešiel postupne cez C. Sabola (Lemešany) 3:0 a F. Bohunčáka 3:1.

Finále: I. Birov – A. Pavlotty 3:2, o 3. miesto: F. Bohunčák – L. Zubek 3:0.
Redukované poradie po 6. turnaji: 1. I. Birov 3 150 bodov; 2. A. Pavlotty 2 980 b; 3. D. Gajdoš 2 860 b; 4. J. Sagula (Sp. N. Ves) 2 750 b; 5. C. Sabol (Lemešany) 2 730 b; 6. J. Topoľančin (Hažín n/C) 2 670 b.

Všetkých šesť turnajov absolvovalo desať hráčov, z nich ôsmi sa dostali do finálovej šestnástky. Suverénom súťaže bol I. Birov, ktorému sa po dvoch tretích miestach a troch druhých podarilo konečne vranovské kolo vyhrať. Celkovo sa do turnajov zapojilo 47 súťažiacich.

Kategória nad 60 rokov

V svojich skupinách dominovali Humenčan K. Krokker a J. Dzubák zo Zemplínskych Hámrov. V smolnom stretnutí podľahol J. Dzubák tesne 2:3 J. Mellovi z Margecian a K. Krokker nestačil na Š. Nováka z Lemešian 1:3. V zápase o 13. miesto Dzubák zdolal Krokkera 3:0. Kamenické trio Šram, Sojčák a Nitkulinec si zahralo v dolnom pavúkovi. Všetkých päť hráčov sa prebojovalo do záverečného turnaja.

Poradie vo Vranove n/T: 1. Š. Novák, 2. J. Mišinský (Bracovce), 3. J. Seman (Levoča).
Redukované poradie po 6 turnajoch: 1. J. Mišinský 3 070 bodov; 2. A. Stanický (Košice) 3 030 b; 3. M. Petrík (Svidník) 2 960 b; ... 6. Š. Šram 2 800 b; 9. K. Krokker 2 660 b; 11. J. Dzubák 2 630 b; 12. J. Sojčák 2 580 b; 14. Š. Nitkulinec 2 330 b.

Každý zo šiestich turnajov absolvovali deviati stolní tenisti, z nich traja z Kamenice n/C. Všetci sa aj po redukcii bodov umiestnili v 16-ke najlepších. Celkovo bolo v tejto kategórii hodnotených 50 stolných tenistov.