HORNÝ ZEMPLÍN. Tento rok bol pre poľnohospodárov v regióne žičlivý.
„Priebeh žatvy prerušovali len lokálne zrážky a tí, čo vystihli čas a mali dostatok techniky, pozberali úrodu v pomerne krátkom čase,“ povedala Jana Špuntová, riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom.
Žatva sa začala o dva týždne skôr ako vlani, a to v 27. týždni a trvala, až na malé výnimky v okrese Medzilaborce, do 31. týždňa.
Hlavne obilniny
Podľa informácií riaditeľky Špuntovej bolo v regióne Humenné osiatych viac ako 3100 hektárov hustosiatych obilnín, z toho 2000 hektárov pšenice, 220 hektárov raže, 390 hektárov jačmeňa, 330 hektárov ovsa, 150 hektárov tritikale a 10 hektárov pohánky.
Repka olejná bola osiata na výmere necelých 700 hektárov. „Osiate plochy v okrese Snina tvorili z tejto výmery obilnín 30 % a repky až 50 %.
V okrese Medzilaborce je pestovanie obilnín zastúpené pšenicou, ražou a ovsom a olejniny sa už nepestujú,“ spresnila.
Lepší ako priemer
Priemerné úrody na Slovensku podľa Špuntovej predstavujú vyššie čísla oproti odhadom a sú na úrovni približne 5,5 tony z hektára pri obilninách a 3,5 pri repke olejnej.
Hektárové úrody boli v hornom Zemplíne vzhľadom na pôdno-klimatické pomery dobré. „Priemerné úrody pri pšenici dosahovali 4,5 tony na hektár, pri jačmeni 3,40, raž bola na úrovni 2,2, tritikale 3,1, ovos 2,4 a repka 3,1 tony z hektára,“ informovala.
V regióne sú však aj podniky, u ktorých sa úrody vyšplhali nad priemer Slovenska. „Príkladom je Agroluk, s.r.o., s úrodou pšenice 5,77 a repky 3,62 tony na hektár,“ uviedla.
Nízke predajné ceny
Podľa slov riaditeľky Špuntovej farmárov už niekoľko rokov trápi znižujúci sa záujem o produkciu a hlavne nízke realizačné ceny.
„Pri obilí sú pod úrovňou 100 eur na tonu a repke pod 350 eur a majú už niekoľko rokov klesajúcu tendenciu. Oproti tomu vzrastajú ceny vstupov ako sú nákupné ceny osiva, hnojiva, nafty, mzdových nákladov. Posledná dotácia na pestované plodiny bola poskytnutá farmárom v roku 2009,“ doplnila.
Ako ďalej dodala, ľudia pracujúci v poľnohospodárstve si zaslúžia vďaku za neľahkú prácu.
„Vážme si ich prácu, vážme si pôdu, na ktorej dorábame chlieb a pre ktorú nejeden náš predok opustil rodinu, aby kúpil kúsok zeme pre svoju ženu a deti. Len sýty človek môže byť zdravý a šťastný a len národ, ktorý má vlastnú pôdu a chlieb, môže byť bohatý,“ uzavrela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín