HORNÝ ZEMPLÍN. Uplynulý týždeň dobrovoľníci a zamestnanci SČK v spolupráci s Policajným zborom SR preverovali úroveň vedomostí vodičov v oblasti poskytovania prvej pomoci a odpovedali na ich otázky k tejto téme.
Preventívna kontrola sa konala na cestách po celom Slovensku. Vodiči si mohli tiež zopakovať aj poznatky o lekárničkách a ich obsahu, pretože sú veľmi dôležitou pomôckou pri poskytovaní prvej pomoci.
Vlani len polovica
Minulý rok len približne polovica oslovených vodičov poznala základy poskytovania prvej pomoci a zvládla resuscitáciu na figuríne. Lepšie dopadla kontrola obsahu lekárničiek.
SČK sa pripojil k iniciatíve a výzve Európskej charty o bezpečnosti cestnej premávky s cieľom znížiť počet obetí dopravných nehôd na slovenských cestách.
Pomoc na polovicu, lekárničky na výbornú
Do akcie sa zapojili aj dobrovoľníci z Územného spolku (ÚzS) SČK v Humennom.
V utorok 9. augusta od ôsmej do desiatej ráno dobrovoľníčky Lucia Kuzmová a Michaela Krídlová spolu s policajnou hliadkou na ulici Osloboditeľov pri výjazde z mesta „skúšali“ z prvej pomoci 14 vodičov.
„ôsmi poskytli prvú pomoc správne, piati nesprávne a jeden odmietol,“ informovala riaditeľka ÚzS Silvia Knapiková.
Z trinástich kontrolovaných lekárničiek bolo až 12 v poriadku.
Lekárničky: super
V Medzilaborciach za hodinu dobrovoľníčky preskúšali z poskytovania prvej pomoci šiestich vodičov, z nich len dvaja ju vedeli poskytnúť. Stopercentne dopadla kontrola lekárničiek.
Čo hovorí zákon
Podľa Trestného zákona možno vo všeobecnosti povedať, že ktokoľvek, kto neposkytne potrebnú pomoc osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, dopúšťa sa trestného činu neposkytnutia pomoci.V takomto prípade hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Podobne je to v zákone upravené aj v prípade vodiča, ktorý bol zúčastnený na dopravnej nehode a neposkytol potrebnú pomoc osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, hoci tak mohol urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného.Po dokázaní viny hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Je však potrebné vždy skúmať, či boli naplnené všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu, aby sme o trestnom čine mohli hovoriť.
Zdroj: Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín