MEDZILABORCE. Medzilaborská samospráva sa uchádza o nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu Komunitného centra na Zámočníckej ulici. Rozšíriť ho chce o hygienické centrum a dielne.
Mesto ešte vlani zaradili medzi 150 lokalít na Slovensku, kde sa prioritne a komplexne rieši problematika bývania, školstva, terénnej sociálnej práce, dostupností vody, kanalizácie a bezpečnosti marginalizovaných rómskych komunít (MRK).
Komunitné centrum je plné
Samospráva pred vyše rokom zrekonštruovala na Zámočníckej ulici, kde žije približne 300 Rómov, bývalé strojárske učilište na Komunitné centrum (KC).
Na jeho rekonštrukciu získalo mesto 20 000 eur z ministerstva vnútra, samospráva sa podieľala 10-percentným spolufinancovaním.
Stavebný projekt zmodernizoval vrchné poschodia budovy, kde vznikli štyri kancelárie a jedna spoločenská miestnosť. V pláne bola aj výmena elektroinštalácie, výstavba kotolne, hygienických zariadení, nového ústredného kúrenia a výmena starých okien a dverí.
Centrum denne navštevuje 25 až 40 detí prevažne zo Zámočníckej ulice. Snahou je prilákať do centra aj deti z centra mesta.
Mesto by dalo päť percent
Samospráva má záujem KC v dvojposchodovej budove s úžitkovou plochou 670 m? rozšíriť o hygienické centrum a dielne. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok treba podať do 23. septembra.
Mesto by sa na spolufinancovaní rekonštrukcie podieľalo piatimi percentami.
„Keďže v súčasnosti spracúvame projektovú dokumentáciu vrátane stavebného rozpočtu, presnú sumu nie je možné vyčísliť. Finančný limit na komunitné centrum s maximálnymi nárokmi na priestory je 257 500 eur, znamená to, že spolufinancovanie by bolo maximálne 12 875 eur,“ informoval primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer). Poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva uplynulý piatok žiadosť schválili.
Nové byty
V lokalite Zámočníckej ulice má mesto ďalšie plány. Vlani na jeseň poslanci odobrili zámenu pozemkov s miestnym podnikateľom na výstavbu bytov nižšieho štandardu.
Nasťahovať do nich by sa mali Rómovia zo zdevastovaných bytoviek zo Sídliska dukelských hrdinov z centra mesta. Uvažuje tiež o kúpe bytov v dome bývalého Lesostavu.
Žiadosť na materskú školu už podali
Vyrásť by tu mala aj materská škola s kapacitou 80 detí. Podľa údajov z mestského úradu v súčasnosti žije v meste 75 detí vo veku od 3 do 6 rokov z prostredia MRK a ich počet narastá.
„Do najbližšej materskej školy v meste sú tri kilometre. Pre malé deti je to neprijateľná vzdialenosť,“ zdôraznil primátor Višňovský. Od centra i školy si radnica sľubuje zvýšenie hygienickej i vzdelanostnej úrovne znevýhodnených detí.
Žiadosť o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie materskej školy už samospráva podala. Predpokladané náklady sú vo výške 536 000 eur, päťpercentné spolufinancovanie mesta nepresiahne 26 800 eur.
Ak bude mesto úspešné, stavať by chcelo už v budúcom roku. „V septembri 2018 by do školy mali nastúpiť prví škôlkari,“ uzavrel primátor Višňovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín