SNINA. Pelotón medzinárodného podujatia Herkoles – Herkules na kolesách viedol v Snine Filip Polc.
Žijúca legenda horskej cyklistiky potom ochotne rozdávala rady mladým cyklistickým nadšencom na pumptracku na Sninských rybníkoch.
Uplynulý víkend sa v Sninskom regióne niesol v znamení dvoch kolies.
Úrad vlády SR v spolupráci s miestnymi organizáciami pripravil medzinárodné podujatie Herkoles – Herkules na kolesách.
Od Herkula k Herkulovi
Cieľom cykloputovania z Užhorodu od sochy Herkula na Slovensko, bolo spoznať a spopularizovať turistické atrakcie regiónu Zakarpatska a východného kúta našej krajiny.
„Ide o to, aby sme spojili oba regióny spoločnou históriou Drugetovcov. Sninskú trasu sme ukončili v kaštieli pri soche Herkula,“ vyzdvihla symboliku Daniela Galandová, spoluorganizátorka podujatia z organizácie Karpatské cerkvi.
Projekt sa realizuje v rámci programu Cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou, ktorý je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR na obdobie 2009 – 2014 v celkovej výške 12 720 000 eur.
„Pre Nórske kráľovstvo tento program patrí medzi priority. Sme radi, že sa nám podarilo zorganizovať takéto veľké podujatie,“ zdôraznila Tatiana Kmecová z Úradu vlády.

Kopa zážitkov
Takmer osemdesiat prevažne mladých ľudí a školopovinných detí z Ukrajiny, Nórska a Slovenska prešli od štvrtka do nedele na bicykloch desiatky kilometrov.
Počas jazdy v skutočnom cyklistickom pelotóne zažili množstvo atrakcií a dobrodružstiev.
Na slovenskej strane po bývalej úzkokoľajke prešli zo Sninských rybníkov do Zemplínskych hámrov, navštívili drevené chrámy v Hrabovej Roztoke a Šmigovci, pozorovali hviezdnu oblohu v observatóriu na Kolonickom sedle.
V nedeľu sa na Domaši plavili na kanoe a kajakoch a získali základy jachtingu a windsurfingu.

Žijúca legenda
Pre cyklistických nadšencov bol v sobotu popoludní na Sninských rybníkoch k dispozícii Filip Polc, žijúca legenda horskej cyklistiky.
Polcster, ako slovenského reprezentanta v horskej cyklistike v zjazdových disciplínach prezývajú, sa špecializuje na mestský zjazd.
V posledných rokoch valcuje na City Downhill World Tour, kde už niekoľko ročníkov získal titul šampióna, a pred olympiádou v Riu sa s ním radil aj majster sveta Peter Sagan.
Poradiť sa s ním ako jazdiť na pumptracku na mohli aj malí či veľkí cyklisti a kolobežkári.

Pumptrack je výnimočný
V Snine bol Polc po prvý raz. Výzvu zapojiť sa do projektu a viesť pelotón prijal s radosťou.
„Rád spoznávam nové miesta. Bajkovanie je môj život, keď sú projekty, ktoré rozvíjajú cyklistiku a otvárajú nové cyklotrasy, rád ich podporím,“ povedal.
Pumptrackovú dráhu, ktorú rozložili pod amfiteátrom, pokladá za najlepšie miesto na získanie základov pre akékoľvek jazdenie na bicykli.
„Pumptrack je úplne výnimočný v tom, že sa dá na ňom jazdiť na korčuliach, na skateboarde, na kolobežke, na bicykli, skrátka na všetkom, čo má kolesá. Na malej ploche ponúka veľa zábavy,“ zdôraznil.

V štyroch už pretekal
Začať s bicyklovaním treba podľa Polca už v útlom detstve. Sám sa na bicykel posadil ako dvojročný, v štyroch už pretekal.
„Najprv cyklotrial, potom bikrosový bicykel, od štrnástich horský bicykel. Čím skôr, tým lepšie. Získate skúsenosti a návyky, ktoré neskôr zúročíte,“ povedal.
Voľba prečo bicykel, bola vraj u Polcovcov prirodzená. „Viedol ma k tomu otec. Môj dedo voľakedy jazdil cestné preteky v regióne. V rokoch, keď som začínal, kategória BMX bola veľmi silná. V Československu bolo vydaných vyše tritisíc licencií. Konkurencia bola super, bola hnacím motorom vyhrávať súťaže,“ vysvetlil.
Zdôraznil, že kondičná príprava, dobrý technický stav bicykla, správa voľba oblečenia, chráničov a prilby, sú veľmi dôležité.
„Tieto faktory eliminujú nebezpečenstvo úrazov. Čím má človek viac skúseností, tým vie viac predvídať určité situácie,“ povedal.
S úsmevom dodal, že vlastné zranenia, hoci sa ho všetci na ne pýtajú, presne spočítané nemá.

Bicykel má budúcnosť
Chýbajúce skateparky sú podľa Filipa Polca celoslovenský problém.
„Mali by byť štandardom v každom meste. Postupne sa venujeme aj tomuto segmentu a verím, že sa nám postupne podarí pretlačiť, aby aspoň väčšie mestá mali takéto miesta,“ dodal.
Bicyklu ostane verný po celý život.
„Bicykel odľahčuje celý pohybový aparát. Je k telu šetrný. Veľkým hitom bude elektrobicykel, takže skupina bicyklistov bude ešte širšia ako doposiaľ. Je to perfektný relax pre každého,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín